Kochleární implantace a implantace BCI

    Kochleární implantát je elektronické implantabilní zařízení, které dokáže zprostředkovat sluchové vjemy u neslyšících dětí, a to jak s vrozenou hluchotou nebo s hluchotou vzniklou krátce po narození (hluchota prelingvální) anebo s hluchotou vzniklou později (hluchota postlingvální). Ve zdejším klinickém pracovišti představuje oboustranná synchronní implantace u dětí s vrozenou hluchotou standardní řešení a je vždy rodičům nabízena jako metoda první volby. Kochleární implantace se účastní tým odborníků, kde kromě chirurga je i foniatr, logoped, klinický inženýr a řada dalších.

     V nedávně době byl na zdejším klinickém pracovišti operován malému dítěti sluchový kmenový implantát. Ten je indikován u úzkého spektra pacientů s nevyvinutým sluchovým nervem, nelze tudíž použít implantát kochleární. Při operaci se destička s elektrodami vkládá na mozkový kmen, operace je prováděna za spolupráce s neurochirurgem. Dluží se podotknout, že základy implantace neuroprotézy do mozkového kmene byly v Česku položeny již před 25 lety týmem chirurgů s mezinárodní účastí, kterou vedl Prof. MUDr. Jan Betka, DrSc. na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LFUK FN v Motole.

     Kromě kochleárních implantátů se na klinice operují i tzv. sluchové implantáty založené na principu kostního vedení (bone conduction implant, BCI), které jsou určeny pacientům s převodní a smíšenou vadou.

Vytvořeno: 3. 3. 2023 / Upraveno: 17. 10. 2023 / Responsible person: Artem Skliar