Dětská ORL klinika byla založena jako pracoviště Dětské lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Začala se rozvíjet v „nalezinci“ na Karlově v roce 1946 a koncentrovala se na dětskou ORL problematiku. Prvním přednostou byl Prof. MUDr. B. Wiškovský, kterého v roce 1953 vystřídal Doc. MUDr. Jan Chvojka. V letech 1960-1979 vedl kliniku Doc. MUDr. Jan Klos, DrSc. Od svých počátků klinika úzce spolupracovala na výuce mediků s ORL oddělením Ústřední vojenské nemocnice, kde probíhaly stáže u dospělých pacientů. Do nových prostor fakultní nemocnice v Motole se klinika přestěhovala v roce 1978. V roce 1981 převzal vedení kliniky Prof. MUDr. Jaroslav Fajstavr, DrSc. Zároveň došlo ke sloučení Dětské ORL kliniky s motolským ORL oddělením pro dospělé. I po sloučení byla zachována autonomie obou pracovišť se všemi výhodami těsné spolupráce v klinické, pedagogické i vědecko-výzkumné činnosti. V roce 1998 v souvislosti s otevřením nového monobloku pro dospělé a s reorganizacemi v pražském zdravotnictví došlo k opětovnému osamostatnění dětské části. Prof. Fajstavr se zapsal velmi výrazně do tvorby obrazu kliniky. Jako vynikající operatér rozvinul svou techniku, vycházející z hradecké školy Prof. Hybáška, hlavně v oblasti pediatrické ORL. Úzké sepjetí s Klinikou dětské onkologie formovalo tým spolupracovníků, schopný diagnosticky i chirurgicky řešit onkologická onemocnění u dětí v ORL oblasti na evropské úrovni.
S odchodem prof. MUDr. Fajstavra do penze, převzal vedení kliniky doc. MUDr. Zdeněk Kabelka, Ph.D. Jeho největší zásluhou se došlo k posunu v léčbě vrozených vad v ORL oblasti a chirurgická léčba nedoslýchavosti. Stal se prvním vedoucím Centra kochleárních implantací u dětí. Program kochleárních implantací u dětí byl zahájen v roce 1993 a v roce 2013 dosáhl celkový počet operovaných dětí čísla 530. Ruku v ruce s rozvojem operačních možností se rozvíjí i diagnostické možnosti kliniky. Přístroje na vyšetření sluchu umožňují vyšetření již dětí krátce po narození a poměrně velmi přesné stanovení sluchového prahu i u velmi malých dětí pomocí unikátního přístroje SSEP, který byl v roce 2000 jediný ve střední Evropě.
Dalším významným polem zájmu kliniky se s rozvojem endoskopické techniky stala endoskopická vyšetření hrtanu, tracheobronchiálního stromu a jícnu, včetně operačního řešení. Jedním z nejlepších odborníků v dětské endoskopii byl dlouholetý zdravotnický zástupce přednosty kliniky primář MUDr. Jiří Kanta, kterého po jeho odchodu do důchodu plně nahradil primář MUDr. Pavel Březovský a následně MUDr. Milena Marková. Mohli nejen pokračovat v tradici dokonalých diagnostických a léčebných zákroků, ale díky získání nejmodernější techniky dále posunout možnosti kliniky. Od roku 2008 převzal funkci primáře oddělení MUDr. Michal Jurovčík, který dále zdokonaluje techniku endoskopických výkonů, hlavně rozvojem laserové techniky, Shaveru, Harmonického skalpelu a zavedení biodegradabilních stentů do stenotických úseků dolních dýchacích cest.
Operační řešení onemocnění paranazálních dutin i léčebná taktika se výrazně změnily přijetím koncepce funkční endonazální chirurgie a používání nových léčebných přípravků. Problematice se úspěšně věnujeme ve spolupráci s pracovišti zobrazovacích metod, alergologie, imunologie a mikrobiologie.
Postupné zvyšování počtu onemocnění štítných žláz u dětí si vyžádalo vytvoření nového specializovaného centra zabývající se endokrinochirurgickou problematikou ve spolupráci s Klinikou nukleární medicíny a endokrinologie FNM také pooperační adjuvantní terapii. Velmi si zakládáme na individuálním přístupu. Naše výsledky jsou srovnatelné se světovými centry.
Po smrti doc. MUDr. Kabelky převzal vedení kliniky as. MUDr. Jiří Skřivan, CSc. Jako jeden z nejuznávanějších ušních chirurgů pokračoval v zavedeném programu kochleárních implantací, a výrazně spektrum indikací možných uchazečů a od roku 2015 jsou zaváděny standardně oboustranné kochleární implantáty u pacientů s vrozenou hluchotou. K roku 2016 se již centrum přibližuje množství 700 operovaných pacientů.
Během rozšiřování obrazové techniky a optických vláken jsme byli schopni rozvinout i nejnovější diagnostické metody k objektivizaci poruch polykání (FEES) i u nejmenších pacientů ve spolupráci s logopedickou klinikou.
V roce 2022 se stal přednostou kliniky doc. MUDr. Zdeněk Čada, PhD.