Operace rozštěpu patra je nezbytná pro správný rozvoj řeči a dobré polykání. Na některé věci je možno se připravit již před operací a usnadnit tak průběh pooperačního období, proto prosíme rodiče našich pacientů o spolupráci, zde uvádíme některé praktické informace.
Děti s rozštěpem patra jsou obvykle operovány mezi 9. a 18. měsícem věku. Operace měkkého, nebo měkkého a tvrdého patra většinou trvá od 1,5 do 2,5h v závislosti na tíži vady.
Po operaci je třeba, aby děti nesály, nevyvíjely podtlak v ústech. Proto nemohou používat dudlík ani savičku. Doporučujeme tedy, aby děťátko nebylo v době nástupu k hospitalizaci na dudlík zvyklé, zejména třeba jako na rituál k usnutí. Výhodné je také děti naučit pít z klasického hrnečku a používat měkkou lžičku, tu svou je ideální vzít s sebou do nemocnice.
V den operace dítě dostává jen infuzní terapii (výživa hadičkou do žíly). Po příchodu z operačního sálu bývají děti tlumeny a dostávají léky proti bolesti. Zbytek dne po příchodu z operačního sálu obvykle prospí. V hodinách po operaci je běžné, že dětem lehce krvácí patro a mají krvavé sliny. Pokud je krvácení větší, dítěti se podají léky a případně se provedou další nutná opatření.
Pokud nejsou komplikace, může být od dalšího dne po operaci dítě krmeno do nasogastrické sondy (hadička zavedená přes nos do žaludku – zavádí se již na operačním sále). Zároveň je možné, podle stavu jednotlivých pacientů, začít s podáváním tekutin do úst. Vhodná je právě měkká lžička nebo stříkačka. Nepoužíváme lahev se savičkou ani lahvičku s brčkem. Den po operaci se také odstraňuje dlouhý steh zavedený do jazyka, který ční z úst, a kterým je na operačním sále jazyk zajištěn ke snadnějšímu uvolnění dýchacích cest v době těsně po operaci. Od dalších pooperačních dnů se snažíme podávat postupně hustší stravu, 10-14 dnů je nezbytná přísně kašovitá strava (příkrmy s kousky je nutné rozmixovat do hladka), stále nepoužíváme savičku. Pokud je hojení patra nekomplikované, následuje po 2 týdnech postupný přechod na měkkou stravu a během dalších cca dvou týdnů na stravu běžnou pro daný věk dítěte. Tvrdší potraviny ale vynecháváme minimálně 6 týdnů od operace. Po každém jídle je třeba ústa důkladně vyplácnout od zbytků potravy, ideálně zapitím vodou, nebo vlažným bylinkovým čajem. 2 týdny od operace, při dobré spolupráci dítěte, je možno dětem čistit zuby na dolní čelisti a na horní na tvářové straně (ne stranu přilehlou k operovanému patru), pochopitelně s maximální opatrností, aby nedošlo k poranění operované oblasti.
Po celou dobu hojení patra je nutné zabránit tomu, aby si dítě strkalo prsty nebo předměty do úst. Zabráníme tomu tak, že dítěti po dobu alespoň 3 týdnů přikládáme dlahy, které znemožňují ohnutí rukou v lokti. Děti tyto dlahy obvykle velmi dobře tolerují. Na oddělení je jeden pár dlah pro každé dítě. Dlahy dostane dítě při propuštění s sebou. Pokud doma jedny dlahy nestačí, musí rodiče vyrobit nebo nechat vyrobit dlahy další, což není složité ani nákladné.
Dítě je propouštěno do domácí péče zpravidla 6. - 7. pooperační den. Stravování dítěte pokračuje tak, jak je napsáno výše.
Termín první ambulantní kontroly po propuštění je obvykle uveden v propouštěcí zprávě a bývá 3 týdny po výkonu. U některých pacientů je dobré provádět masáže patra, na to budete upozorněni právě v ambulanci. Masáže se zahajují ne dříve, než od 28. pooperačního dne. Zde uvádíme stručný návod – z počátku (asi 7 dní) přejíždíme prstem po jizvě na patře tam a zpět, na prst příliš netlačíme, pracujeme jen jemným tlakem do vyvolání dávivého reflexu. Cílem je přinutit k činnosti svaly patra v novém postavení. Masáže opakujeme 2x denně (vždy před jídlem, aby se dítě nepozvracelo). Pohyb po jizvě opakujeme asi 15x směrem do krku a zpět. Zhruba po týdnu těchto masáží přidáváme tlak na jizvu. Tou dobou již nadavování nebývá tak výrazné jako ze začátku. Četnost opakování je stále stejná, tedy 2x denně vždy alespoň po 15 opakováních. Masáže se provádí minimálně po dobu 6 týdnů, neurčí-li lékař jinak.